Óccó! Kettőt öccáér!
Érdeklődve figyelem folyamatosan az új trendeket, amik a tengerentúlról érkeznek. Vannak közöttük érdekesek, elgondolkodtatóak, viccesek, említésre sem méltóak. Ezzel a bevezetővel nem mondtam újdonságot sem az ifjú pároknak, sem pedig a szakmabelieknek.
Ami igazán megragadott (inkább kuncogtam egy jót) az átvett újdonságok közül, a ceremóniamester és dj szolgáltatása egyben, olyan 2 in 1 formában.
Mányik András ceremóniamester blogjában is olvasható ez a fajta „aggódás” és meg nem értés, tegyük hozzá, jogosan.
Az USA-ban, hogy néz ki a munkája egy ceremóniamester/dj személyének?
Alapból maga az esküvő napja sokkal rövidebb, általában délután 4-5 óra felé kezdődik el (most nem elemezzük a készülődést, elő próbát, stb.) és éjfél körül véget is ér. Ezekben az időszakokban dolgozik a ceremóniamester/dj személye, ami egy teljesen eltérő munkavégzés, ezek a következők:
– az ifjú pár felkonferálása (grand entrance)
– a köszöntők felvezetése (toast)
– torta felkonferálása (wedding cake)
– nyitótánc (first dance)
– illetve a zenei szolgáltatás (dancing)
Az esküvő napján minden mást, az esküvőszervező/tervező és csapata végez, kezdve a vendégek irányításán át, a vendégkönyv megíratásán, a vacsora felügyeletén keresztül, a kellékek ellenőrzéséig, a szolgáltatók felügyeletén át, mindent.
Hazánkban a legtöbb ceremóniamester már hónapokkal előtte találkozik a menyasszonnyal és vőlegénnyel, egyeztet, átbeszél, helyszín bejárást végez és az adott napon teljes bizalmat élvez az ifjú pár részéről, mindent tud az aznapi feladatairól, amit a legjobb tudása szerint elvégez.
Az USA-ban ezeket a feladatokat is az esküvőszervező látja el, a többi szolgáltató egy műsorprogramot kap, amiből dolgozniuk kell, nem igazán várják el a személyes kontaktust.
Itthon ezeket a feladatköröket látják el a ceremóniamesterek, vagyis mi, ezt továbbfejlesztettük a magyar igényekre. A gyakorlatban:
– az esküvőszervező az esküvőt szervezi meg
– a ceremóniamester pedig az esküvő NAPJÁT szervezi
Miért érzem problémának ezt a fajta szolgáltatás kettősségét?
Egész egyszerűen az anyagi rész miatt. Minek fizess kettőért, ha engem olcsóbban is megkaphatsz?
Nem baj, hogy az átvesszük a dolgokat, azt viszont igen, ha bárki ezt rosszul, átgondolatlanul teszi, ezzel a szakma felháborodását kivívja, az ifjú párokat megvezeti.
Ne felejtsük el az ősi kínai közmondást: „A suszter maradjon annál a fánál, amelyiket kapta!”